Ana içeriğe atla

Facebook sonu mu geliyor? 10 yaşında, ama günleri sayılı mı?

Facebook 10 yaşında

 Fakat 11. yaşgününü kutlayacak kadar yaşayıp yaşamayacağına dair spekülasyonlar devam ediyor.

Son araştırmalara göre Facebook'un günleri sayılı. Facebook ise basında geniş yer bulan bu tür araştırmaları yalanlayacak verileri titizlikle gündeme hazırlıyor.
Örneğin Princeton Üniversitesi'nden araştırmacılar Google verilerine dayanarak önümüzdeki üç yıl içinde Facebook'un kullanıcı sayısının yüzde 80'ini yitireceği öngörüsünde bulununca Facebook hemen buna karşılık verdi.
Şirkete bağlı çalışan bilim insanları aynı yöntemi kullanarak Princeton Üniversitesi'nin 2021'de hiç öğrencisi kalmayacağını ve 2060'da dünyadaki bütün havanın yitirileceğini söylemenin mümkün olduğunu ortaya koydu.
Araştırmacılar, "Tüm araştırmalara eşit yaklaşılmadığını ve bazı analiz yöntemlerini kullanarak
çılgın sonuçlara varılabileceğini eğlenceli bir şekilde hatırlatmak istedik." diye açıklama yaptı.
Tarih deposu
Forrester Research adlı araştırma merkezinden uzman Nate Elliott da Princeton araştırmasını doğru bulmuyor. Facebook'un gücünü, düzenli olarak yeni özellikler ekleme yoluyla yeni üye kazanması ve eskilerinin de ilgisini canlı tutmasında görüyor.
Comscore firmasının verileri de bunu doğruluyor. Bu verilere göre, ABD'deki 18-24 yaş grubu nüfusun yüzde 89'u Kasım 2013 itibariyle Facebook kullanıyordu.
Elliott, diğer tüm sosyal ağlara kıyasla, Facebook'un çok daha genç kullanıcıları barındırdığına dikkat çekiyor.

Gençlerden uzaklaşıyor Facebook yaşlanıyor mu?

Fakat bazı araştırmalar da var ki Facebook'un çürütmesi çok daha zor.
iStrategylabs adlı dijital firma Facebook'un kendi sosyal reklam verilerini kullanarak son üç yılda üç milyon gencin Facebook'tan ayrıldığını ortaya koydu.
Daha önce de Pew Internet Centre adlı araştırma şirketi, gençlerin ebeveynleri yüzünden Facebook'tan soğuduğunu ifade ediyordu. Kaprisli gençlerin anne-babalarıyla aynı dijital ortamı paylaşmak istememesi kimse için sürpriz bir bilgi değil aslında.
Pew, bu nedenle gençlerin daha çok WhatsApp ya da Snapchat gibi sosyal paylaşım uygulamalarına yöneldiğini vurguluyor.
Fakat Pew raporu, Facebook'un genç üyelerinde yüzde 25 düşüş yaşanırken 55 yaş üstü üye sayısında yüzde 80 artış olduğuna dikkat çekiyor.
O halde "Facebook yaşlanıyor" sonucunu çıkarmak mümkün mü?
Bazı uzmanlar, reklam gelirleri bakımından bu demografik değişimin olumlu olduğunu, çünkü ileri yaştaki üyelerin harcama gücünün gençlerden daha fazla olduğunu belirtiyor. Fakat bugünün gençleri geleceğin tüketicileri olacağı için Facebook'un genç üyelerini kaybetme karşısında kayıtsız kalamayacağı ifade ediliyor.

Bu senede rekor kâr

Facebook'un üyelerini cezbetmeye devam edip etmeyeceği konusundaki spekülasyonların, şirketin kurucusu Mark Zuckerberg'i geceleri uykusuz bırakması henüz sözkonusu değil.
Geçen hafta açıklanan sonuçlar Zuckerberg için erken doğum günü hediyesi niteliğindeydi.
Bu sonuçlara göre, Facebook'un bugün 1,23 milyar aktif üyesi var. Şirketin geliri 2013'te yüzde 55 artışla 7,87 milyar dolara fırlarken kârları da yedi kat artışla yıllık 1,5 milyar dolara ulaşmış bulunuyor.
Facebook Snapchat'ı satın alma girişiminde başarısız olunca en çok kâr getiren alana, cep telefonları ve tabletlere yönelik mobil reklama yöneldi. Bu alanda elde edilen gelir 2,34 milyar dolar ile toplam cirosunun yarısından fazlasını oluşturdu.

Facebook mobil reklamcılık

Facebook şimdi de veri takibi ve odaklı reklam yoluyla bu işi daha iyi yapmak için adım atıyor.
Üyelerinin bilgilerini fazlasıyla kullandığı için eleştirilen Facebook'un bu işi aslında çok da iyi ve hedefli yapmadığı düşünülüyor.
Facebook'un geleceğiyle ilgili spekülasyonlarda insanların onu neden kullanmaya devam ettiğine dair fazla analiz bulunmuyor.
Belki de Facebook'un başarısı, insanın en temel özelliklerinden biri olan merak duygusundan yararlanmasında yatıyor.
Biz sevsek de sevmesek de Facebook insanların yaşamında dijital roman haline geldi; birçoğu için de okunması gerekenler listesinde yer alan bir roman.

https://www.facebook.com/pages/Gercek-Tarih-Deposu/536344873116611?ref=hl
Sayfamizi begeniniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…