Ana içeriğe atla

WILL IT CHARGE ALL MY THINGS


thingCHARGER is a simple, elegant new way to charge all your things. Just plug it intoany outlet and you'll have a neat charging station — free of ugly wires.
Charge All Your Things At Once
Charge any phone, any tablet, any reader from any brand.
Plug 2 or 3 thingCHARGERs together and charge all your things at once.
Watch the video above, and fall in love again.

Quick Facts

Patent Pending Design  featuring:


USB powerThe worldwide device charging standard.

Charge AnythingCharge anything USB. Smartphone, Tablet, Reader... Samsung, Apple, HTC, Motorola, LG, Nokia, Sony, Kindle... anything.

Interchangable Tips – Store in the BackTips swap in seconds so they're never lost, always ready to charge any device, from any brand.

Wire-less Charging 
Unlike the 'wireless' chargers, see below...


'Invisible' Design 
'Disappears' into the wall outlet.


Keeps Outlets Free to UseFull power from both outlets.

Frees up Desk and Counter SpaceAnd saves from coffee spills.

2 Regular USB outletsHiding underneath, just in case.

Plug 2 or 3 Together – Charge All Your Things At Once
Plug 2 or 3 thingCHARGERs together to make a compact charging station.


Green by DesignUses no power when not in use.

Highly Recyclable
Green from the start. And at the end.

Astonishing Referral Program
Green from the start. And at the end.Will it Charge All My Things?

Yes. Oh Yes. Charges everything USB.
thingCHARGER ships with Micro & Mini-USB and the Apple 30-pin. Lightning is an optional extra.

(There's an exhausting, if not exhaustive, list of devices we'll charge at the foot of this page).

If you have a USB device, thingCHARGER will charge it.
These days there's only a handful of connectors needed to cover just about every smartphone, tablet and reader on the market.
The Secret is in the Tips
thingCHARGER will ship with Apple 30-pin, Micro-USB and Mini-USB tips with Apple Lightning as a $9 optional extra. If you have different devices which use different tips you can either just switch tips in seconds (they store neatly in the back) or plug 2 or 3thingCHARGERs together to charge several different devices at once.
There's over a billion (yes, one billion) devices on the planet that can charge withthingCHARGER. (At the foot of this page we have a rather long list of just some of the models.)
Charge All Your Things At Once
Lightning Tips $9 Optional Extra
If you choose to support us and want to charge any of the newer Apple devices please add $9 to your contribution for each Lightning Tip you'd like.
(We hate charging extra for Lighting, but we have to — see below).

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…