Ana içeriğe atla

Otizmli insanlara iş imkanı

 Microsoft, daha fazla sayıda otizmli bireye tam zamanlı iş imkanı vereceklerini açıkladı.

Goal of Microsoft pilot program is to add autistic people to staff


Şirket ilk aşamada Washington eyaletinin Redmond şehrindeki merkezinde bir pilot uygulama başlatıp 10 otizmli çalışanı işe alacak.
Kararı blogunda değerlendiren Microsoft'un üst düzey yöneticilerinden Mary Ellen Smith, "Otizmli insanlar Microsoft'ta ihtiyaç duyduğumuz becerilere sahip" dedi.
Her bireyin yeteneklerinin farklı olduğunu ifade eden Smith, "Bazı insanlar veri depolama, detaylara dikkat etme, derinlemesine düşünme, matematik ya da bilgisayar kodlaması alanlarında muazzam becerilere sahip olabilir" dedi.
Microsoft otizmli çalışanlar bulması için insan kaynakları şirketi Specialisterne ile anlaştı.
İngiltere ve Danimarka'da faaliyet gösteren Specialisterne, hem yazılım sektörüne hem de diğer sektörlere otizmli çalışanlar bulmakta uzmanlaşıyor.

'Cesaret verici'

İngiltere'deki Ulusal Otizm Derneği, Microsoft'un bu adımını memnuniyetle karşıladı.
Dernek yöneticilerinden Sarah Lambert "Microsoft gibi küresel bir şirketin otizmli yetişkinlerin becerilerinin farkına varması ve bu potansiyeli kullanması cesaret verici" diyor.
Otizmli yetişkinlerin detaycı ve güvenilir olduklarını ifade eden Lambert, bu özelliklerden sadece teknoloji firmalarının değil birçok farklı sektörün faydalanabileceğini de vurguluyor.
Ancak Lambert, İngiltere’de otizmli yetişkinlerin sadece yüzde 15'inin tam zamanlı işlerde çalışabildiğine de dikkat çekiyor.
Lambert'e göre işe alım mülakatlarını bu bireyler için daha erişilebilir hale getirmek ve işyerlerinin 'yazıya dökülmemiş kurallarını' onlara izah etmek, bu grubun potansiyelinden faydalanılmasının önündeki engelleri kaldırabilir.
Microsoft is looking to recruit yet another type of diverse employee: The technology giant is piloting a program focused on hiring people with autism for full-time positions in its headquarters in Redmond, Wash.
The program was announced on Friday in a blog post by Mary Ellen Smith, Microsoft’s corporate vice president for worldwide operations.
Smith wrote that in addition to the general advantages of a more diverse workforce, Microsoft is getting behind the effort because people with autism “bring strengths that we need at Microsoft . . . some have amazing ability to retain information, think at a level of detail and depth or excel in math or code.”
Microsoft plans to launch the program with about 10 candidates, a Microsoft spokeswoman told The Washington Post. It will be working with Specialisterne, a training and consulting firm based in Denmark that helps match autistic workers with jobs.
The Danish company began doing that for another big software company, SAP, in 2013, finding employees particularly suited for jobs that require great attention to detail, such as software testing or debugging. Specialisterne also has worked with the tech company Computer Aid on similar hiring efforts.
Although Microsoft’s move appears to show a willingness to hire diverse talent, the company also might find highly entrepreneurial talent in the process. As billionaire tech investor Peter Thiel recently said, according to The Post’s Matt McFarland, “many of the more successful entrepreneurs seem to be suffering from a mild form of Asperger’s where it’s like you’re missing the imitation, socialization gene.” Asperger syndrome is a high-functioning autism-spectrum disorder.
What’s more, Microsoft’s move appears to demonstrate the real need that the tech industry has for certain kinds of talent.
In a 2012 story titled The Autism Advantage, the New York Times Magazine featured Specialisterne (which is Danish for “the specialists”) and profiled the firm’s founder, Thorkil Sonne. Sonne saw a potential fit for tech companies — which he’d seen struggle to find workers who can perform specific, intense and sometimes tedious tasks — and autistic workers, many of whom lack traditional social skills but have extraordinary abilities for memorizing and concentrating.
Sonne founded Specialisterne after watching his 7-year-old son replicate the page numbers on a map of Europe from a road atlas, theTimes reported.
But he isn’t the only one involved in bringing more autistic workers to big tech companies, or the only one in that field who has a personal link to the idea.
The Wall Street Journal reported that the head of SAP’s initiative has two children with autism.
And Smith wrote in her Microsoft blog post that her son, now 19, is autistic. She wrote that the day her son was diagnosed, she and her husband were at a loss for words.
She is now proud of the distinct advantages her son, a college freshman and part-time employee, has to offer.
“What we learned over the last 15 years was to find our voice,” she said.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…