Ana içeriğe atla

Mobile Broadband Pricing Survey Reveals an Increase in Large Mobile Data Bundles

TCL has tracked Mobile Internet and Mobile Broadband prices since 2007 and provides tariffs and analysis for 140 MNOs in 66 countries including 2,117 plans and options. TCL has seen a continued increase in mobile data packages of more than 10 GB which now accounts for almost 37 per cent by all number of plans surveyed.


The July edition of the quarterly Tariff Consultancy Ltd (TCL) Global Mobile Internet/Mobile Broadband Price Tracker(Q2-15) subscription service highlights the increase in the size of Data bundles available as data usage intensifies worldwide. 

TCL has tracked Mobile Internet and Mobile Broadband prices since 2007 and provides tariffs and analysis for 140 MNOs in 66 countries including 2,117 plans and options. TCL has seen a continued increase in mobile data packages of more than 10 GB which now accounts for almost 37 per cent by all number of plans surveyed.

The " average inside the bundle rate GB (Giga-Byte) for the 10 GB+ plans is now €1.60 per GB, almost 1/10 of the entry-level (500 MB) plan of €15.88 per GB ".

TCL finds that MNOs are introducing “unlimited” data plans during the last quarter, which in fact have a very high data allowance, including: 

  • Bahrain: 4G LTE Home & Mobile Broadband with a 1000 GB data allowance
  • Denmark: with a 500 GB data allowance
  • Bahrain: with a 500 GB data allowance
  • Kuwait: with a 500 GB data allowance 

Other new mobile data price trends identified in the Q2-15 survey include:

 • New Pre Pay services: For example with Bulgarian operator provides a one day or one week internet add on for Pre Pay customers.
 • New Data Sharing: For example with Hungarian operator providing data sharing (with a charge for an extra SIM card).
 • An increase in Data download speeds: For example with Irish operator providing a claimed 225 Mbps download speed. 
 • New night-time services: For example with Italian operator providing free surfing at night between the hours of midnight to 7:59 am for its 8 GB & 30 GB allowance.
 • Data roll over: Allowing users to roll over data to the next month’s period.
 • Out of allowance pricing: Moving away from Per Mbyte pricing to higher bundles
 • Data roaming: For example with US operator allowing their customers to use their existing data allowance in Canada and Mexico. 

In the chart below TCL shows the average pricing per data allowance bundle – from 500 MB up to 10 GB+.*

Figure 1: A table showing the average pricing (Cost per month in Euros incl. tax) per mobile data allowance - Q2-15 - in the TCL survey* (Source TCL)

500 MB 8.29
1 GB 11.56
2 GB 14.32
3 GB 16.80
5 GB 22.47
10 GB 31.02
10 GB+ 37.15

Average pricing for the 10 GB plus data allowance has fallen by the most of all allowances, by 15.8 per cent for the quarter period. 

In the Table below, TCL shows the average pricing per GB for each data allowance in the TCL survey. 

Figure 2: A table showing the average pricing (in Euros incl. tax) per 1 GB inside the bundle for each data allowance – Q2-15 in the TCL survey*(Source TCL)

500 MB 15.88
1 GB 11.5
2 GB 7.07
3 GB 5.6
5 GB 4.51
10 GB 3.1
10 GB+ 1.6


Average pricing per GB has also fallen over the quarter, with the largest fall, of almost 21 per cent per GB, for the 10 GB plus segment. 

*based on monthly postpaid data bundles accessed by PC/Laptop/TabletYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…