Ana içeriğe atla

Siz İnternet Kullanıcıları Potansiyel Tehditleri Tanıyamıyor, Güvenli Olanı Değil Tehlikeli olan Seçeneği Seçiyorsunuz

İnternet kullanıcıları sıklıkla rastladıkları potansiyel tehditleri tanıyamıyor

Kaspersky Lab tarafından gerçekleştirilen ve dünyanın çeşitli yerlerinden 18.000 kişinin katıldığı bir testin sonucu. Test sırasında kullanıcılar, internetten dosya indirme veya sosyal ağ sitelerini görüntüleme gibi düzenli olarak karşılaştıkları çeşitli potansiyel tehlikeli durumlarda gözlemlenmiş ve bu konularda yeterince bilinçli davranmadıkları görülmüş.


Dijital ortamda kullanıcı güvenliği bir dizi etkene bağlı. Öncelikle kullanıcının doğru kararları alabilme becerisi önemli. İnternetteki alışkanlıklarınız dijital kimliğinizin, paranızın ve kişisel verilerinizin korunmasına yardımcı olabileceği gibi suçlular için kolay av olmanıza da neden olabiliyor. Kaspersky Lab, kullanıcılara internet konusunda ne kadar bilgili oldukları ve internetteki davranışlarının güvenli olup olmadığını anlama konusunda yardımcı olan bir test ile bu soruna dikkat çekti.

Testte her senaryoda çeşitli yanıt seçenekleri yer aldı. Her yanıta muhtemel olumsuz sonuçların sayısına bağlı olarak bir puan atanırken; kullanıcının davranışı ne kadar güvenliyse puan o kadar yüksek.16 ülkeden katılımcılar toplam 150 üzerinden ortalama 95 puan aldı. Yani muhtemel durumların yalnızca yarısında güvenli seçeneği seçmiş, diğer durumlarda ise kendilerini gizli bilgilerin ele geçirilmesi gibi istenmeyen sonuçlarla karşı karşıya bırakmışlar.

Mailin şüpheli ekini kontrol etmeden açıyoruz


Test sırasında katılımcıların yalnızca %24'ü kimlik avcılığına yönelik (sahte) sayfayı da seçmeden orijinal web sayfasını belirleyebilmiş. Ayrıca katılımcıların %58'i, orijinal sayfayı seçmeden yalnızca kullanıcı ve şifre bilgilerini çalmak için tasarlanmış kimlik avcılığı sitelerini seçmiş. Ayrıca kullanıcıların onda birinin şüpheli e-postalara ekli dosyaları herhangi bir şekilde kontrol etmeden açmaya hazır olduğu gözlemlenmiş ki bu, birçok durumda zararlı bir programı başlatmakla eşdeğer. Katılımcıların %19'u ise tehlikeli olduğu için bir programın kurulumunu engellemeye çalışan güvenlik çözümünü devre dışı bırakmış.
Kaspersky Lab Güvenlik Araştırma Sorumlusu David Emm şöyle uyarıyor: "Kendimizi korumak varlığımızın bir parçasıdır. Gerçek dünyada para ve mal kaybı riskini nasıl azaltacağımızı biliriz, çünkü bunu erken yaşlardan itibaren öğreniriz. Çevrim dışı iken har zaman dikkatliyiz, ancak internet söz konusu olduğunda kendimizi koruma içgüdüsü genellikle bize yardımcı olmaz. Tabi günümüzde her şeyin bir de dijital formatı var; özel yaşamımız, fikri mülkiyet ve para. Bunun için gerçek hayattaki sorumluluklarımızın bir benzerini burada da uygularız, çevrimiçi iken hata yapmanın bedeli de oldukça yüksek olabilir. Bu nedenle herkese teknolojiyi öğrenmelerini ve internet konusundaki bilgilerini artırmalarını tavsiye ediyoruz."


Arkadaşlar sayfamın daha fazla görülür duyulur olması için aşağıdaki 
Bunu Google'da önerin  G+1 İşaretini tıklayınız

                                                                  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…