Ana içeriğe atla

Yeni Apple IPhone 6S ve 6S Plus Tanıtıldı

 IPhone 6S ve 6S Plus En Önemli Özellik 3D Touch

En önemli özellik:  3d Touch ile Force Touch arasındaki fark nedir diye sorarsanız, gelişmişlik farkı var. 3D Dokunma (Touch) fonksiyonu en çok kullandığınız fonksiyonların kısayollarının olduğu ana ekrandan (home) çalışıyor. Bunlara parmağınızı hafifçe dokundurduğunuzda uygulamaya girmeden size hızlı bir önizleme veriyor. Uygulamaya girmek için iyice basmanız gerekiyor.

Apple, 9 Eylül etkinliğinde yeni iPhone modellerini tanıttı. Beklendiği gibi yeni modellerin ismi 6S ve 6S Plus oldu. Yeni telefonların en önemli özelliği ise 3D Touch. Apple bugün bu özelliği pek çok uygulama için gösterdi.

3d Touch ile Force Touch arasındaki fark nedir diye sorarsanız, gelişmişlik farkı var. 3D Dokunma (Touch) fonksiyonu en çok kullandığınız fonksiyonların kısayollarının olduğu ana ekrandan (home) çalışıyor. Bunlara
parmağınızı

hafifçe dokundurduğunuzda uygulamaya girmeden size hızlı bir önizleme veriyor. Uygulamaya girmek için iyice basmanız gerekiyor.Sistem iOS 9 ile çalışıyor. Uygulamalar arasında gezerken, hangisine girmek isteyeceğinizi kolaylaştırıyor. Özelliği ilk olarak Apple Saat'de Force Touch olarak görmüştük. Tek bir basış ile tüm bildirimleri temizlemek mümkün oluyordu. Hem Force Touch hem de 3D Touch özellikleri hızlı geri bildirim sunuyor. Mesela bir mailin üstüne giderek önizleme alabiliyorsunuz.

6S ve 6S Plus ile bir süredir beklenen kamera yeniliği de geldi. Birkaç modeldir 8 MP kamera kullanan, sadece lenste yaptığı bazı oynamalar ile mini özellikler getiren iPhone, artık 12 MP kameraya sahip. Bu 4 MP artış, videoda çok daha fazla etkisini hissettirecek. Çünkü 6S ve 6S Plus 4K video çekme özelliğine sahip. Ayrıca Live Video özelliği sayesinde hareketli fotoğraflar çekmek de mümkün.

Diğer yenilikleri ise A9 işlemci ve M9 hareket sensörü, ikinci jenerasyon Touch ID ile daha hızlı parmak izi okuma özelliği gelmiş durumda. Yanısıra iPhone renk seçeneklerine bir yenisi eklendi. Artık Rose-Gold yani altın ile gül renginin karşımından olan bu yeni iPhone renk seçeneği, açık kırmızımsı bir görünüm sunuyor.

iPhone 6S ve 6S Plus, Amerika, İngiltere ve birkaç büyük Avrupa ülkesinde 12 Eylül'de ön siparişe açılacak, 25 Eylül'de ise satışa çıkacak. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu diğer ülkelerde ise sene sonuna doğru çıkacak.


Teknik ozellikler 6S ve 6S Plus

IPHONE 6S PLUSIPHONE 6 PLUS
Pricing$299, $399, $499$299, $399, $499
Known dimensions158.2 x 77.9 x 7.3mm (6.23 x 3.07 x 0.29 inches)158.1 x 77.8 x 7.1mm (6.22 x 3.06 x 0.28 inches)
Weight192g (6.77 ounces)172g (6.07 ounces)
Screen size5.5 inches5.5 inches
Screen resolution1,920 x 1,080 (401 ppi)1,920 x 1,080 (401 ppi)
Screen typeIPS LCD, Retina HDIPS LCD, Retina HD
BatteryNANA
Internal storage16 / 64 / 128GB16 / 64 / 128GB
External storageNoneNone
Rear camera12MP iSight, f/2.2, 1.22µm pixel size8MP iSight, f/2.2, 1.5µm pixel size, OIS
Front-facing cam5MP FaceTime HD, f/2.21.2MP, f/2.2
Video capture4K at 30fps1080p
NFCYesYes
Bluetoothv4.2v4.0
SoCApple A9Apple A8
CPUNA1.4 GHz dual-core
GPUNAPowerVR GX6450
RAMNA1GB
WiFiDual-band, 802.11a/b/g/n/acDual-band, 802.11a/b/g/n/ac
Operating systemiOS 9iOS 8
Standout features3D Touch, 2nd-gen Touch ID, Retina flashTouch ID, barometer, next-gen gyroscope, FaceTime HD, Apple Pay
Yeni Apple IPhone 6S ve 6S Plus özelliklerini burayı tıklayarak video halinde izleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…