Ana içeriğe atla

Cep telefonunda internet neden yavaş? Ne Yapmalıyız

Cep telefonu ile internete bağlanma nasıl oluyor

Reklam engelleme yazılımlarıyla mücadele kızışıyor.

Alman Bild gazetesi, reklam engelleme yazılımı kullanan okuyucularının haberlere ulaşımını engelleyeceğini duyurdu.
Daha önce de onlarca şirket, gelir kaynaklarına tehdit oluşturan bu teknolojiye karşı uygulamalara geçmişti.
Kullanıcılar reklam engelleme yazılımları kullanarak sayfanın yüklenme hızını artırıyor ve şarjın daha uzun süre gitmesini sağlıyor.
Apple da son dönemde iPhone ve iPad'lerde bu tür yazılımları destekleyen bir adım attı. Apple'ın bu girişimi yazılımlarla ilgili tartışmayı alevlendirdi.
Ancak diğer teknoloji şirketleri kullanıcıları reklamları "daha az sinir bozucu" hale getirerek, yazılımlardan vazgeçmeye ikna etmeye çalışıyor.
Cep telefonundan veya tabletten bir internet sayfasına girmek, cep telefonunun internetinin yavaşlığı nedeniyle sinir bozucu olabiliyor.
Bazen kafe ve restaurantlarda kablosuz internet bağlantısı, çok sayıda kişinin kullanması nedeniyle yavaşlayabiliyor.
Üzerine bir de reklamların, yönlendirici sayfaların çıkması interneti iyice yavaşlatıyor.
Sayfayı aşağı kaydırmaya çalışırken yanlışlıkla parmağıyla reklama dokunan kişi, asıl sayfadan ayrılmak zorunda kalıyor ve bu da sinir bozabiliyor.

Mobilde reklam sorunu nasıl çözülür?

Bugün çoğu kişi sevdikleri internet sayfalarına mobil cihazlardan giriş yaptığından bu sorunu çözmek önemli.
Google'ın araştırma departmanı başkanı Amit Singhal, ilk defa bu yaz mobil cihazlarda masaüstü bilgisayarlardan daha fazla arama yapıldığını söylüyor.
Masaüstü bilgisayarlarda ise otomatik olarak çıkan video reklamlar, kapatmak için bir türlü bulamadığınız "X" tuşları, farenin üzerine geldiği zaman oynamaya başlayan reklamlar kullanıcıları çok zorlayabiliyor.
Hangi sayfalara girdiğinizi takip eden ve bilgilerinizi reklam şirketlerine satan gizli yazılımlar da bir başka tuzak.
Bugün milyonlarca insan reklam engelleyen yazılımları kullanarak bu tuzaklardan kurtulmaya çalışıyor. Rakamlar tartışmalı olsa da, insanların yüzde 40'ının bu yazılımları kullandığı tahmin ediliyor.
Oysa internet sayfaları, faturalarını bu reklamlarla ödüyor. Yani reklamlar yalnızca sayfada yer alan görüntülerden ibaret değil.
Süregelen döngüde, bir internet sayfasına giriş yaptığınızda yüzlerce farklı sayfaya çağrı yapılıyor ve bu da, engellenemez bir şekilde cihazın hızını düşürüyor, hafızayı daraltıyor ve internet data kullanımını gereksiz derecede artırıyor.
Bazı internet sayfası tasarımcıları kalıplaşmış bazı yazılımları kullanıyor. Bu tip yazılımlar tasarımcıların işlerini kolaylaştırıyor ancak gereksiz pek çok reklam sisteminin yüklenmesine de neden oluyor.

'Hızlandırılmış mobil sayfalar'

Sayfalarda sosyal medyada paylaşmak için konan tuşlar da reklamların öncelikli yükleneceği, asıl içeriğin daha sonra görüleceğini kanıtlıyor.
Facebook'ta paylaşılan haber ve yazılar, hem sosyal ağda sunuluyor hem de yazıyı kendi hizmet sunucusundan paylaşıyor. Bu da internet sayfası harici sistemi devre dışı bırakarak hızı artırıyor.
Google, Twitter, LinkedIn gibi pek çok internet devi, ayrı bir hızlandırılmış mobil sayfalar (Accelerated Mobile Page-AMP) planı üzerine çalışıyor. Bu planla hızlandırılan sayfaların Javascript bağlantılı unsurlardan temizlenmesi hedefleniyor.
Peki internetin hızlandırılması için para ödeyerek engelleyen yazılımların kurulması yeterli değil. Deneyimli internet tasarımcısı Paul Boag, bunun tasarımcının kullandığı araç ve tekniklere bağlı olduğunu ve bazen yazılımların dahi reklam sistemini devre dışı bırakamadığını belirtiyor.
Boag, bu tür internet sayfalarının reklam vermeye devam ettiğini ve sizin aracılığınızla diğer hizmet sunuculara da ulaşabildiğini kaydediyor, tasarımcıların internet sayfası hazırlama yöntemlerini yeniden düşünmeleri gerektiğini belirtiyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…