Ana içeriğe atla

Google’ın Yeni Projesi: Project Fi

Project Fi                         

Google'ın projelerine alışkınız. Bazıları çok ilginç olur, bazıları ise gayet basitmiş gibi gelir. Fakat neredeyse hepsi de oldukça yararlı olacak "Ülkemize de gelsin" dedirten projeler olur.
Bu sefer de yeni bir projesini duyuran GoogleProject Fi adını verdiği yeni bir bağlantı teknolojisini tanıttı.


İnternet devi Google’dan yeni bir hizmet daha; Project Fi! Gün geçmiyor ki Google’dan yeni bir proje haberi gelmesin. Hali hazırda devam eden projeleri arasına, bir yenisini daha ekleyen Google, GSM hizmeti verecek.

Artık Google’dan alacağınız SIM kartlarla, Google’lı olabileceksiniz. Şuan için Amerika'da Nexus telefonları ile deneysel olarak piyasaya sunulan hizmet, başarı sağlandığı takdirde globalleşecek. Google bu proje için dünyanın en bilinen (T-Mobile ve Sprint) GSM firmalarından destek alarak, hizmeti kullanıcılarına sundu. Şimdilik iki farklı GSM firmasının altyapısını kullanıyor, fakat uzun süreçte tamamiyle Google altyapısının olması sürpriz olmaz.

İnternetten teknolojiye yeni projeleriyle isiminden her zaman söz ettiren Google, bu projesiyle de gözleri üzerine çekmeyi başardı. 


Bu proje ile aslında küresel olarak web servis sağlayıcısı olma arzusunu ortaya koyan Google, başlangıç olarak 120 ülkeden farklı operatörlerle anlaşarak hizmetini globalleştirecek. Sektördeki en iyi internet hizmetini kendisinin vereceğini açıklayan Google, hazırlanan algoritmaların bulunulan konum içerisinde en süratli olan web şebekesini kullanacağını, bu nedenle servislerin daima en iyi seviyede olacağını söyledi. Örneğin İzmir’den İstanbul’a seyahat ediyorsunuz. Şuan kullandığınız GSM hattınız X olsun. 

Ücretlendirme konusunda ise biraz pahalı denilebilecek bir şekilde fiyatlandırma yapılmış. 1GB'tan 100GB'a kadar çıkan internet paketlerini bulunduran Fi'de 20 Dolarlık bir Fi ücreti ödemeniz gerekecek. Ayrıca GB başına da 10 Dolar bir ücretlendirme yapılmış. Buna ek olarak vergiler de olacak. 

Örneklere geçecek olursak "Ben 3GB internet istiyorum, bana yeter" diyenler için 20 Dolar Fi ücretine ek olarak 3GB internet için 30 Dolar daha ödemesi gerekecek. Yani toplam 50 Dolar gibi bir aylık ücret isteniyor. Fakat şöyle bir durum var. Sizin paketiniz 3GB olsa da o ay sadece 2GB kullandıysanız kullanmadığınız internet miktarı faturanızdan düşülecek. Yani 20 Dolar Fi ücretinin yanına ek olarak 1GB kullanmadığınız miktar düşülerek 20 Dolar eklenecek ve o ayki faturanız 50 Dolar yerine 40 Dolar olacak.

Yol boyunca web şebekenizin kalitesi en düşüğü de, en yükseği de görecek. Fakat bu proje ile Google, Türkiye’de bulunan tüm GSM firmalarının altyapısını kullacağı için, X’in çekmediği yerde Y devreye girecek ve siz bu geçişi anlamayacaksınız. Daima en iyi sinyali yakalayacaksınız. Aynı zamanda wifi noktasında, wifi üzeirnden ücretsiz olarak işlemlerinizi halledebilecek ve o ayki kullanım miktarını korumuş olacaksınız. 

Proje tamamiyle bir web şebekesi altyapısına sahip olacak. Aramalar ve mesajlaşmalar sadece internet üzerinden yapılacak. Peki ödeme nasıl yapılacak? Ödeme, Google’a aylık olarak yapılacak. Alınan paket dahilinde, ay sonu kullanımdan arta kalan haklarınız da bir sonraki aya devredecek.

Eğer hoşunuza gittiyse bu adres üzerinden Project Fi için davetiye isteyebilirsiniz. Böylelikle yukarıda kısaca anlatılan özelliklerle yeni bir operatör geçişi sğalamış olacaksınız.
Ayrıca detaylı bilgi için fi.google.com adresine giderek bakabilirsin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…