Ana içeriğe atla

Blackberry Priv Yeni ve İddalı Geliyor

Blackberry'nin başından geçenleri hepimiz biliyoruz.

Apple'ın iPhone'undan çok önce akıllı telefon devrimini başlatan Blackberry olmuş, dünya çapında ofis hayatını ofis duvarları dışına çıkarmıştı.
Kullanışlı ve güvenli oluşu, Blackberry'yi uluslararası şirketlerin ve dünya liderlerinin cep telefonu haline getirmişti.
Ancak akıllı telefon sektörünün hızla gelişmesine, uygulama piyasasına ve büyüyen ekranlara ayak uyduramayınca birdenbire "sıkıcı işadamının" telefonuna dönüştü Blackberry.
Şirket son yıllarda geliştirdiği, anında sohbet özelliğine sahip Blackberry Messenger (BBM) ile özellikle gençler arasında büyük sükse yaptı.
Ama gençler Whatsapp ve Snapchat'e geçince BBM'nin de yıldızı söndü.
Halen Blackberry, küresel düzeyde akıllı telefon piyasasının % 1'inden azını elinde tutuyor.
Ve bugün yepyeni bir modelle piyasaya çıkıyor: Priv.


Neden yeni bir model?

Son yıllarda her yeni Blackberry modeli piyasaya sürüldüğünde, "Son zar da fırlatıldı" denmesi, neredeyse gelenek oldu.
Üstelik haksız bir yorum bu. Zira gerçek tablo, böyle değil.
Blackberry'nin 3 milyar dolar nakit parası var. Dolayısıyla daha bir süre denemelerine devam edebilir.
Priv, Blackberry'nin hem bilişim şirketi patronlarının güvendiği, hem de "normal" insanların (örneğin şirket çalışanlarının) kullanmaktan zevk alacağı ve kolay bulacağı bir telefon yaratma girişimi.
Blackberry'nin umudu, şirketleri çalışanlarının telefonlarındaki güncellemelerin kontrol edilebilecek olmasıyla etkilemek.
Ve ilk kez Blackberry, Google'ın Android işletim sistemine de sahip olacak; dolayısıyla çok daha fazla uygulamayı hizmete sunacak.
Sanal ortamın güvenliğinden haklı olarak kuşku duyan şirketler açısından yaygın şekilde kullanılan işletim sistemlerine Blackberry güvenliğinin sağlanması, önemli bir satış noktası olabilir.
Blackberry Priv'in büyük bir dokunmatik ekranı ve istenirse dokunmatik fare işlevini de gören, kaydırmalı klavyesi var.
Klavyesiz Blackberry'ler markanın sadık müşterilerini kızdırıyordu; bu formül herkesi memnun edecek gibi görünüyor.
18 megapiksel kameraya ve 5.4 inch'lik ekranı, yalnızca e-postalar için değil, diğer internet iletişimi türleri açısından da tatminkar görünüyor.
DTEK denilen bir sistem, kullanıcıya özel anlarda, örneğin bir uygulama bulunduğunuz yere, kameranıza veya mikrofonuza eriştiğinde, uyarıda bulunuyor.
cellphone

Başarılı olur mu?

Blackberry'nin kendisi de, cep telefonlarının çok kötü sonuçlar elde ettiğini kabullenmekte.
O kadar ki, mevcut Yönetim Kurulu Başkanı John Chen, işler kısa sürede düzelmezse cihaz piyasasından çekileceğini söyledi.
Ama Blackberry'nin estetiğini çekici bulanlar da var.
Tüm geleneklere aykırı, kare şeklindeki ekranıyla Blackberry Passport'a, teknoloji meraklıları gülüp geçti ama moda çevrelerinde büyük ilgi topladı ve çeşitli tasarım ödülleri elde etti.

Şirketlerin başarısıyla eş anlamlı görülen Blackberry telefonları, tıpkı iyi kesimli bir takım elbise gibi statü simgesi sayılabilir.
"Blackberry kullandığınıza göre, çok önemli birşey yapıyor olmalısınız." diye düşünülüyor.
Priv'in olumsuz noktalarıysa, arka kamerasının çok iyi olmasına rağmen sadece 2 megapiksellik ön kamerasının selfie çekimleri ve Skype üzerinden video görüşmeleri için yetersiz olması.
Blackberry Priv, 700 dolarlık fiyatıyla iPhone ve diğer önde gelen Android telefonlarla benzer fiyatta.
cep

Ya Priv başarısız olursa?

Forbes'a göre, başarısızlığa uğrayan telefonlar Blackberry'nin değerinin % 10'undan daha azını oluşturuyor.
O yüzden Priv iyi iş yapmazsa Blackberry sükûnetini koruyabilir, zira şirketin güvenlik yazılım bölümü, şimdilik olası bir kaybı karşılayacak durumda.
John Chen bir yılda 5 milyon Priv satmak istediğini söylüyor. Apple ise son çeyreğinde 48 milyon iPhone sattı.
Blackberry Apple ve Samsung'a kıyasla fazla iddialı davranmamakla birlikte, yılda 5 milyon telefon satışı büyük bir ilerleme olacak.
Son üç ayda Blackberry sadece 800 bin cep telefonu satabildi.
Priv, tüketicileri ve iş çevrelerini etkilemeyi başaramazsa, belki de Blackberry'nin son cep telefonu olabilir.
Blackberry şirketi hayatta kalacaktır ama, belki de her zaman "hızla gelişen cep telefonu sektörüne ayak uydurmuş olsaydı, nereye varacağını" düşünerek...
                      please :)   G + 1 Recommend this on Google

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Osmanlı’nın kanatlı süvarileri: Deliler

Öylesine cesur hareket ederlerdi ki, insanları gölgelerinin bile öldürücü olduğuna inandırmışlardı.Deliler  1. BolumOsmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır.Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan,…