Ana içeriğe atla

Facebook'taki testler size zarar verebilir mi

Bu testleri yapmaya değer mi? Tehlikeli ve Değmez

Facebook'ta en çok hangi sözcükleri kullanıyorsunuz? Pek çok konuda olduğu gibi bunun için de Facebook üzerinden tıklayarak yapabileceğiniz bir test var. Peki size koca bir sözcük demeti sunacak olan bu testi yapmadan önce, özel bilgilerinize erişim istendiğinde neler olduğunu biliyor musunuz?
En çok kullanılan sözcükler testini, en az 17 milyon kişi yaptı. Böylece adını daha önce hiç duymamış bile olsalar, özel bilgilerini bu testi geliştiren Vonvon adlı Güney Kore firmasına vermiş oldular.
Serbest gazeteci Paul Bischoff, Comparitech adlı web sitesine yazdığı makalede "Facebook'taki en çok kullanılan sözcükler testi, mahremiyet açısından tam bir kabus" diyor.
Testi yapmak için şirketin eline geçmesine onay verdiğiniz özel bilgiler arasında isminiz, profil resminiz, yaşınız, cinsiyetiniz, doğum gününüz, tüm arkadaş listeniz, sayfanıza yazdığınız her yorum, koyduğunuz her fotoğraf, 'beğen' tuşuna tıkladığınız her şey, eğitiminiz ve hangi şehirden olduğunuz da bulunuyor.
İnteraktif içerik firması Vonvon birçok test üretiyor. En çok kullanılan sözcükler popüler olmasına rağmen, şirketin her biri 50 milyondan fazla kişiye ulaşan ilk beş testi arasında değil.
Vonvon'un en fazla paylaşılan testi, 'ruh ikizinizi bulmaya' yönelik. Bu test tam 120 milyon kez paylaşılmış.

Tabii bu testleri yapmak için özel bilgilerinize erişim izni veriyorsunuz.

Vonvon'un Genel Müdürü Jonghwa Kim, Facebook'tan elde ettikleri verileri sadece testleri daha iyi hale getirmek için kullandıklarını söyledi.
please :)   G + 1 Recommend this on Google

Kim, 'Erişilen bilgileri sadece testin sonucunu belirlemekte kullanıyoruz. Asla başka amaçlar için kaydedip saklamıyoruz; koşullar ve hükümler bölümü buna olanak tanımasına rağmen, üçüncü taraflara satmıyoruz" dedi.
Kim, özel bilgiler konusundaki hassasiyeti bildiklerini ve kısa süre önce en çok kullanılan sözcükler testini, sadece herkese açık olan bilgilere erişecek şekilde değiştirdiklerini kaydetti.

Her firma sorumlu davranır mı?

Özel bilgilere erişimle ilgili çalışmalar yapan Elektronik Sınırlar Vakfı, kullanıcı verileri konusunda Vonvon'un sorumlu davranıyor gibi göründüğünü söylüyor. Ancak bununla birlikte test geliştiren her firmanın aynı sorumlu davranışı göstermeyebileceğine dikkat çekiyor.
Vonvon'un eriştiği bilgi düzeyini kabus olarak niteleyen gazeteci Bischoff ise Facebook'u kaplayan test uygulamalarının amacından kuşkulu.
Bischoff Facebook'un da bu konuda farkındalık uyandırmak için yeterli çaba göstermediğini söyledi.
Örneğin birçok kişi, o testi yaptıklarını çoktan unuttukları halde test yapmak için yükledikleri uygulamanın, kullanıcı tarafından ayarlardan silinmediği sürece arka planda çalışmaya devam ettiğinden habersiz. Test uygulamaları daha sonra da veri toplamayı sürdürüyor.

Facebook ise bu konuda şunları söyledi: "Kullanıcıların mahremiyetini korumak en önem verdiğimiz konular arasında. Facebook'a konulan uygulamaların hepsi de sıkı kurallara tabi. Test geliştirenlerin verileri izinsiz kullanması kurallara aykırı. Bunu yapan olursa o testleri derhal kaldırıyoruz."
Güvenlik uzmanı Lisa Vaas'ın ise böyle testleri yapmayı düşünenlere basit bir tavsiyesi var:
"Hangi kediye uygun olduğunuzu ya da hangi Disney prensesine benzediğinizi bulmak ne kadar eğlenceli görünse de, bunun için özel bilgilerinizin anahtarını teslim etmeniz gerekecekse şimdi benim ardımdan tekrar edin: buna değmez, buna değmez."
please :)   G + 1 Recommend this on Google

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…