Ana içeriğe atla

Bu Adamı Tanıyormusunuz Donald Trump Kimdir

Cumhuriyetçi Başkan adayı Donald Trump, New Hampshire ön seçimini kazanarak başkanlık yarışındaki ilk önemli zaferini elde etti.

Daha önce hiçbir siyasi görev üstlenmemiş olan New Yorklu gayrimenkul devi Trump, bugüne kadarki seçim kampanyasında pek çok kişiyi şaşırtan politikalarıyla isminden sıkça söz ettirdi.
Peki Donald Trup nelere inanıyor? ABD'nin yeni başkanı olarak seçilirse hangi politikaları uygulayacağını söylüyor?

1- Camiler takip altında tutulmalı

Trump, ABD'de yaşayan Müslümanların güvenlik güçleri tarafından sürekli olarak takip altında tutulması gerektiğini ve bunun bir terörle mücadele konusu olduğunu söylüyor.

Trump ayrıca camilerin takibe alınması konusunun siyaseten yanlış bir adım olduğu eleştirilerine ise 'Umurumda değil' yanıtını veriyor.

2- Boğulma hissi veren işkence (Waterboarding) geri getirilmeli


Trump, tutukluların su altında tutularak havasız bırakılmaları yöntemi olarak bilinen ve bir tür işkence olup olmadığı ABD'de tartışılan sorgulama tekniğini yakalanan IŞİD militanları üzerinde uygulamak istediğini ifade ediyor.
Cumhuriyetçi Başkan adayı, bu yöntemin IŞİD'in kullandığı kafa kesme taktikleri yanında 'çerez' olduğunu belirtiyor.

3- IŞİD'i 'iflahını kesene kadar bombalamak' istiyor

Trump, Başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi ya da Demokrat tüm adaylar arasında IŞİD'e karşı en katı tutumu takınacak kişinin kendisi olduğunu söylüyor.
IŞİD'in petrol ticaretinden elde ettiği geliri kurutmayı hedefleyeceğini söyleyen Trump, seçim kampanyası sürecinde yaptığı konuşmalarda "örgütü iflahını kesene kadar bombalayacağını" söylemişti.

Image copyright

4- Meksika sınırına duvar çekilmeli


Meksika'dan ABD'ye giren göçmenleri engellemek için büyük bir duvar inşa etmek isteyen Donald Trump, Meksika'dan gelen göçmenlerin büyük kısmının hükümlüler olduğunu da iddia etmişti.
"Ülkemize uyuşturucu sokuyorlar, suçu getiriyorlar... Onlar tecavüzcü" diye konuşan Trump, inşa edilecek duvarın maliyetini ise Meksikahükümetinin üstlenmesini istiyor.
BBC'nin hesaplamalarına göre Meksika - ABD sınırına çekilecek bir duvarın maliyeti kullanılacak teknolojiye göre 2,2 milyar dolar ile 13 milyar dolar arasında değişiyor.

5- 11 milyon kayıtsız göçmen sınırdışı edilmeli

Trump'ın bu açıklaması hem ırkçı, hem de aşırı derecede yüksek maliyetli bir adım olarak görülüyor.
BBC, ABD'de kitlesel bir sınırdışı politikasının ülkeye maliyetinin 114 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor.
Trump ayrıca ABD topraklarında doğan her bebeğe ABD vatandaşlığı verilmesi uygulamasını da sonlandıracağını söylüyor.

6- 'Putin'le çok iyi anlaşacağını' söylüyor

Trump CNN televizyon kanalına verdiği bir röportajda, ABD Başkanı Barack Obama ile Rus mevkidaşı Vladimir Putin'in müzakereye yanaşmayacak kadar birbirlerinden soğuduğunu ifade etmişti.
"Bence ben Putin'le çok iyi anlaşabilirim" diyen Trump, "Benim başkanlığım döneminde Rusya'yla bugün olduğu gibi sorunlarımız olmaz" iddiasını ortaya atmıştı.

Image copyrighttty

7- Çin'in daha çok üzerine gidilmeli


ABD'li milyarder işadamı Trump, ABD - Çin ikili ticaret ilişkilerinin daha adil hale getirilmesi için Pekin yönetimi üzerindeki baskının artırılmasından yana.
Trump, başkan olarak seçilirse Çin'in para birimi Yuan'ın değerini kasıtlı olarak düşürmesinin önüne geçeceğini söylüyor ve Pekin'in çevre ve istihdam koşulları konusunda küresel standartlara uyum sağlaması için baskıları artıracağını belirtiyor.

8- 'İklim değişikliği basit bir hava durumu olayı' görüşünde

Trump her ne kadar temiz hava ve temiz su fikirlerini desteklese de bilim adamlarının küresel ısınma ve iklim değişikliği uyarılarını 'Aldatmaca' olarak niteliyor.
Cumhuriyetçi başkan adayı, bir seçim konuşmasında, iklim değişikliğinin aslında sadece hava durumu olaylarından ibaret olduğunu savunmuştu.
Trump'a göre, şirketler üzerine getirilen çevre standartları yükü küresel piyasadaki rekabet güçlerini aşağı çekiyor.

9- Saddam ve Kaddafi iktidarda olsaydı bugün dünya daha güvenli olurdu

Trump yine CNN'e verdiği röportajda hem Irak hem de Libya'daki durumun Saddam Hüseyin ile Muammer Kaddafi'nin iktidarları döneminden çok daha kötü olduğunu ifade etmişti.
Trump'a göre, idam edilen Saddam Hüseyin ile linç edilerek öldürülen Muammer Kaddafi bugün yaşıyor olsalardı, Orta Doğu daha istikrarlı bir noktada olabilirdi.

10- Kendisini çok iyi niyetli bir insan olarak görüyorTrump, 'Kötürüm Amerika' (Crippled America) adlı kitabında kendisini 'çok çok iyi bir insan' olarak niteliyor. Trump kitapta kendisinden şu sözlerle bahsediyor:
"İnanın bana iyi niyetli bir insan olma özelliğime her zaman övünmüşümdür. Ama aynı zamanda son derece tutkuluyum ve ülkesini yeniden büyük bir güç haline getirme konusunda da kararlıyım."

Recommend this on Google G+1
Sayfama destek için  G+1
                             
bbc

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…