Ana içeriğe atla

Facebook'un arkadaşlık günü videosu tam bir fiyasko

Facebook friend day videolari  

Durumdan bir haber 

halden anlamıyor

Facebook’un, kuruluşunun 12’nci yıldönümü dolayısıyla yayımlamaya başladığı “Arkadaşlık Günü” videoları büyük ilgi gördü.
Ancak rastgele seçilen fotoğraflardan oluşan videolar bazı kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı.
Bunun nedeni videolarda, ölmüş yakınlar, eski sevgililer ve artık konuşulmayan arkadaşların fotoğraflarına ya da insanın artık hatırlamak istemediği anlarına yer verilmesi.
Bu durum, yüz milyonlarca kullanıcısı olan sitenin fotoğrafları bir algoritma kullanarak seçmesinden kaynaklanıyor.

Arkadaşlık Günü Videomu nasıl görebilirim nasil olusturulur ?
 Bu nu merak ediyorsan Facebook resmi site link'i asagida


“Çoğumuzun Facebook hesaplarında selfie’leri var. Bazılarımızın eski sevgilerimizin ya da bizi çoktan silmiş, ölmüş, veya başka nedenlerle konuşmadığımız arkadaşlarımızın fotoğrafları var. Birlikte fotoğraf çektirdiğimiz ve Facebook’ta arkadaş olduğumuz bizi üzen kişiler var. Ya da irtibatımızın koptuğu ve aklımıza her geldiğinde suçluluk duyduğumuz arkadaşlar. Ama bunu bir algoritmanın anlamasına imkan yok. Bunun sonucu olarak güzel ve acı veren anılar yanyana geliyor.”
Facebook’un yine aynı yöntemle, kullanıcılara “günaydın” dediği ya da iyi dileklerini ilettiği mesajlarda da benzer sorunlar yaşanmıştı.
Daily Telegraph’ın yer verdiği mesajlardan birinde Sarah-Janes Collins adlı bir kullanıcı Facebook’un ‘Günaydın Sarah-Jones” mesajının altında “Facebook üzerime çok düştüğü için terk ettiğim çocuk gibi. Bu çok rahatsız edici Facebook. Lütfen o çocuğa benzeme” diye yazmış.

Lisede terk ettiğim çocuk gibi

Caroline Dyer "adlı başka bir kullanıcı da “Caroline sana ve bizimle paylaştığın anılara değer veriyoruz. Yedi yıl önceki paylaşımına dönüp bakmak istersin diye düşündük” diyen Facebook’a kinayeli bir şekilde teşekkür ediyor.
Yedi yıl önce paylaşılan fotoğrafın Dyer’ın eski sevgilisi olduğu anlaşılıyor. Dyer, fotoğrafın altında “İşte, bir ara sevgili olduğunuz, hoş ama artık başkasıyla evli bir adam” diyor.
Nico Fargione adlı bir kullanıcı dört yıl önce paylaştığı waffle fotoğrafı için Facebook’a ‘Muhteşem anılar için teşekkürler Facebook” diye karşılık veriyor.
작은 소녀 adlı bir kullanıcı ise, dört yıl önce dişlerinde tel varken çekilen fotoğrafı hatırlatan Facebook’a “Hayır Facebook, anılarıma değer vermiyorsun. Bu yüzü unutmak istiyorum. Lütfen çirkin fotoğrafları geri getirmekten vazgeç” diye sitem ediyor.

Arkadaşlık Günü Videomu nasıl görebilirim nasil olusturulur ?

 Bu nu merak ediyorsan Facebook resmi site link'i burada 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…

Osmanlı’nın kanatlı süvarileri: Deliler

Öylesine cesur hareket ederlerdi ki, insanları gölgelerinin bile öldürücü olduğuna inandırmışlardı.Deliler  1. BolumOsmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır.Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan,…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…