Ana içeriğe atla

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 

  

Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. 

 Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler


Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.

 Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
 Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!

Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.

No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink
İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...

Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me.
 Unutmayalım ki benim alkolden aldığım kadar alkol benden götüremedi..


The water was not fit to drink. To make it palatable, we had to add whisky. By diligent effort, I learned to like it.
Su içilebilecek gibi değildi (sağlıksızdı); tad vermek için viski eklemek zorundaydık. Ciddi uğraşlar vererek, sevdik sonunda...


One martini is alright, two is too many, three is not enough.

Tek martini karardır; ikisi fazla gelir; üçledin mi, artık yetmez de yetmez.


Little fools will drink too much, and great fools not at all. 

Küçük ahmaklar çok fazla içer; büyük ahmaklar hiç içmez...

If penicillin can cure those that are ill, Spanish sherry can bring the dead back to life

Penisilin hastaları iyileştirebiliyor; tatlı beyaz İspanyol şarabı ise ölüleri diriltiyor... (Burada çeviriyi saptırdığımı düşünmeyiniz: Motomot çeviri yanıltıcıdır; sözün ruhunu yakalamak gerek.)


I have enjoyed great health at a great age because everyday since I can remember I have consumed a bottle of wine except when I have not felt well. Then I have consumed two bottles. 

 İleri yaşımda bu derece sağlıklıyım, çünkü kendimi bildim bileli hergün bir şişe şarap içmişimdir. Tabii, hasta olduğum zamanlar dışında -- böyle zamanlarda ikişer şişe içtim..


Men are like wine: some turn to vinegar, but the best improve with age.

İnsanlar şarap gibidir: Yıllandıkça, aralarından en iyileri olgunlaşır, diğerleri sirkeye dönüşür.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Osmanlı’nın kanatlı süvarileri: Deliler

Öylesine cesur hareket ederlerdi ki, insanları gölgelerinin bile öldürücü olduğuna inandırmışlardı.Deliler  1. BolumOsmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır.Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan,…