Ana içeriğe atla

Facebook Gençlere Yönelik Uygulama Facebook'tan Geldi

Facebook, 19 yaşındaki ürün müdürü Michael Sayman'ın öncülüğünde geliştirilen gençlere yönelik Lifestage uygulamasını Amerika'da piyasaya sürdü.

Henüz yalnızca Apple iOS işletim sisteminde ve ABD'de hizmete sunulan Lifestage uygulaması okula giden 13 - 19 yaş arası gençler için tasarlanmış. Kullanıcıların sevdikleri ve sevmedikleri şeyler doğrultusunda resim ve video paylaşmalarını sağlıyor.
Uygulama bu paylaşımları daha sonra video profiline dönüştürüyor.
Yapılan paylaşımları herkes görebiliyor ve uygulamada profil gizleme tercihleri yok.
Uygulamanın yaratıcısı amacın aynı okulda okuyan gençlerin iletişime geçmesini sağlamak olduğunu söylüyor.


Aynı okula giden bir okulun 20 öğrencisi uygulamaya katıldığında birbirlerinin profilini görebiliyorlar. 21 yaşın üzerindeki kullanıcılar ise yalnızca kendi profillerini görebiliyor.
Ancak uygulamaya katılan kişilerin okula gidip gitmediğinin garantisinin verilemeyeceği söyleniyor.
"Okula gittiğini söyleyen kullanıcıların gerçekten o okulda olup olmadığını garanti edemiyoruz. Profilinize yükleyeceğiniz tüm fotoğraflar ve videolar açık profilde" deniyor.
Lifestage'in mesajlaşma özelliği yok. Ancak kullanıcılar profillerine diğer sosyal medya hesaplarının bilgisini ekleyebiliyorlar.
Uygulamanın şu anda iTunes'da 2,5 yıldızı var ve kullanıcılar "biraz tuhaf" ve "karmaşık" yorumlarında bulundular.
Lifestage uygulaması Facebook'un 19 yaşındaki ürün müdürü Michael Sayman tarafından geliştirildi.
Facebook'ta yayınladığı bir sunumda Sayman uygulamanın Facebook'u eski günlere götürmesini amaçladığını söyledi. Statista istatistik sitesine göre Facebook'un ABD'deki kullanıcılarından yalnızca yüzde 8'i 13-19 yaşları arasında.
Sayman, "2004 yılında Facebook tamamen kim olduğumla ilgiliydi. İlişki durumumu paylaşabiliyordum, en sevdiğim müziği paylaşabiliyordum. Tamamen kendimi ifade edebiliyordum. Bugünse bunu Z kuşağının (2000'den sonra doğanlar) devam ettirebileceğini görüyoruz" dedi.

facebook

Sınırları genişletiyorlar

Oxford Internet Enstitüsü'nden Dr Bernie Hogan BBC'ye güvenlik tercihlerinin olmamasının uygulamanın popülerliğini olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi.
"Güvenlik tercihlerin olmayışı Facebook'un açık ve sürekli iletişim halinde olma ideolojisine uygun. Facebook'un görüşüne göre bu çok iyi bir fikir ancak bazen tamamen açık olmak aynı zamanda iletişimin önüne de geçebilir. Zaten insanların herkesin paylaşımlarını görebildiği durumda daha az paylaşımda bulunduklarını biliyorlar. Görünen o ki yine paylaşmayı uygun bulduğumuz bilgilerin sınırlarını genişletmeye çalışıyorlar ve halk tarafından eleştirilince durumdan uzaklaşıyorlar" dedi.

Uygulamayı İndirmek İçin Link Burda
TIKLA

 APP Stora Gider

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…

Osmanlı’nın kanatlı süvarileri: Deliler

Öylesine cesur hareket ederlerdi ki, insanları gölgelerinin bile öldürücü olduğuna inandırmışlardı.Deliler  1. BolumOsmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır.Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan,…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…