Ana içeriğe atla

WikiLeaks / 10 yılda WikiLeaks'ten dikkat çeken sızıntılar


10. yılını kutlayan WikiLeaks, bugüne kadar başta ABD’nin askeri belgeleri olmak üzere birçok gizli belgeyi dünyaya açıkladı Julian Assange tarafından kurulan WikiLeaks’in 10 yılda en çok ses getiren sızıntıları.ABD’NİN ASKERİ TEÇHİZATI GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

WikiLeaks’in ilk ifşaatları arasında, ABD ordusunun Irak ve Afgaistan’da konuşlu olan askeri teçhizatının ayrıntıları yer aldı. Sızdırılan belgelerde, ABD’ye ait Humvee zırhlı araçları ile kimyasal ve biyolojik silahlarıyla ilgili bilgiler de vardı.

SCIENTOLOGY DOSYALARI

WikiLeaks, magazin dünyasında popüler olan ancak iç yapısı pek bilinmeyen Scientology tarikatının kâr elde atmacını ortaya koyan belgeleri yayımladı.


GITMO ESİRLERİ

WikiLeaks’in, 2007’de yayınladığı ABD’nin Guantanamo’daki esir kampıyla ilgili belgelerde, Kızıl Haç gibi insan hakları kuruluşlarının esirlere ulaşmasının nasıl engellendiği görüldü. WikiLeaks, sonraki yıllarda da Gitmo ile ilgili belgeleri yayınlamaya devam etti.

IRAK’TAKİ ABD KATLİAMI

WikiLeaks’in en ses getiren ifşaatlarından biri, 2010’da yayımlanan ve ABD askerlerinin Bağdat’ta Apache helikopterleriyle Iraklılara ateş açtığını gösteren görüntüler oldu. ABD’li er Chelsea Manning tarafından sızdırılan görüntülerde ABD askerlerinin çoğu sivil olduğu ortaya çıkan Iraklıları rastgele öldürdüğünün görülmesi, Irak’taki işgale tepkilerin daha da artmasına yol açmıştı.

ABD’NİN DİPLOMATİK YAZIŞMALARI

Chelsea Manning tarafından sızdırılan ve 2010-2011 yıllarında yayımlanan ABD diplomatik yazışmalarının bulunduğu binlerce belge, ABD’nin gizli planlarını ortaya koyan nitelikteydi. WikiLeaks, belgelerin haberleştirilmesi için birçok yayın organıyla da işbirliği yaptı.

GİZLİ CIA’ BELGELERİ

WikiLeaks, 2012-2013 yıllarında ABD’de ‘Gizli CIA’ olarak anılan danışmanlık şirketi Stratfor’un belgelerini yayımladı. Belgelerde ABD yönetimi içindeki bazı önemli tartışmalar, istihbarat verileri ve Suriye’deki gizli operasyonları yer alıyordu.

GİZLİ TİCARİ ANLAŞMALAR

WikiLeaks’in çeşitli dönemlerde yayınladığı uluslararası ticaret anlaşmalarında, sivil hakların nasıl göz ardı edildiği görülebiliyordu.

SONY’NİN E-POSTALARI

Daha çok hükümetlerin gizli belgelerine öncelik veren WikiLeaks, bazı özel şirketlere ait gizli bilgileri de yayınlamayı ihmal etmedi. Örneğin Kuzey Kore tarafından hacklenen ve WikiLeaks’in yayınladığı e-postalarda, teknoloji devi Sony’nin siyasi çevrelerle ilişkileri gözler önüne serildi.

ORTADOĞU BELGELERİ

WikiLeaks 2012’den itibaren Ortadoğu ülkelerindeki yolsuzluk ve insan hakları ihlalleriyle ilgili bazı belgeleri ve e-postaları paylaştı. Paylaşılan belgelerden bazıları Türkiye ile ilgiliydi.

CLINTON’IN YAZIŞMALARI

WikiLeaks, bu yıl da ABD’deki başkanlık seçimleri tartışmasına dahil olarak Demokrat Parti ve başkan adayı Hillary Clinton ile ilgili bir dizi belgeyi yayımladı. Ayrıca Clinton’ın kişisel e-posta adresinden yaptığı resmi yazışmalar da yayımlandı.


vedatbilik.comYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

İngilizce içki içmek üstüne sözler

 Booze içki  to Booze içki içmek 
Eat, drink, and be merry, for tomorrow they may cancel your VISA. Ye, iç, keyfine bak; çünkü bakarsın yarın kredi kartını iptal etmişler
Give strong drink unto him that is ready to perish, and wine unto those that be of heavy hearts. Let him drink, and forget his poverty, and remember his misery no more.Kahrolmuşlara kuvvetli bir içki ver; yüreği yüklü olanlara şarap... Bırak içsinler, unutsunlar yoksulluğu, çaresizliklerini artık hatırlamasınlar... (Serbest çeviri)

Alcohol is the anesthesia by which we endure the operation of life.
Alkol, sayesinde hayat ameliyatına katlanabildiğimiz anestezi maddemizdir..
Awwww! My head! Boy! What a night it was!
Ahhh, başım!Vay be! Ne geceydi ama.
No animal ever invented anything as bad as drunkenness - or so good as drink İnsan dışında hiçbir yaratık sarhoşluk kadar berbat birşey yaratmamıştır -- nede içki kadar güzel...
Always remember that I have taken more out of alcohol than alcohol has taken out of me. Unutmayalım ki b…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…