Ana içeriğe atla

Facebook Sahte Haberlerin Etkisini Azaltmanın Yollarını Arıyor

Sahte Haberlerin Etkisini Azaltmanın Yollarını Arıyan Facebook  Almanya'da Correctiv Devreye Aldı Facebook'un başı "sahte haber" ile dertte. ABD başkan adaylığı kampanyaları sırasında başlayan söylentiler, şirketi bir hayli rahatsız etti ve bazı önlemler aldı ama hala sahte haberlerin toplum üzerindeki etkileri tartışılıyor. Facebook'un ise, bu tür haberlerin yayınlanması durumunda etkisini nasıl azaltabileceği konusunda çalıştığı raporlanıyor. 

Facebook takes its fake news fight to Germany


Geçen ay Facebook'un "sahte haber" ile savaşacağını açıklayan Haber Beslemeden sorumlu Başkan Yardımcısı Adam Mosseri Berkeley Üniversitesinde katıldığı bir panelde "Gerçekle fanteziyi birbirinden ayırmak ve sahte haberlerin gerçekleri baltalaması" üzerine konuştu. Mosseri, diğer insanların konu hakkında bilgi vermesine yönelik bir yaklaşım olabileceğini ve böylece, birisi sahte bir haber okudu ya da paylaştığında, Facebook'un uyarabileceğini söylüyor. Facebook özellikle son 1 yıldır "sahte haber" konusunda eleştiriliyor. Trump'ın kazanmasına Facebook'da yayınlanan bazı sahte haberlerin katkıda bulunduğu iddiaları var [1]. Mosseri Facebook üzerinde sahte haber olaylarının bir süredir var olduğunu ve kendilerinin de bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi. Ancak başkanlık kampanyaları sırasında fazlasıyla protesto olduğu için bu konu önem kazandı. 

Facebook Is Expanding Its Program To Fight Fake News Into Germany


Mosseri, "Sahte haberin mümkün olduğunca az olmasını istersiniz ama olmuşsa, bu sefer çabuk tepki vermek istersiniz. Daha sonrasında insanların bilmelerini sağlamak istersiniz. Soru şu; kime ve nasıl bildireceksiniz. Nasıl bir şey yapacağımızı bilmiyorum ama mutlaka bir şeyler düşüneceğiz" diyor. Facebook bir kaç gün önce Almanya'da bu konuya ilişkin açıklamalar yaptı.

Mosseri, sahte haberlerin dağılımını azaltmak için çalışacaklarını ama daha öncesinde sahte haberlere Facebook'dan girmesini hedeflediklerini söylerken, bir fırsatın bu tür haberlerin yönlendirildiği sayfaların takibi olduğuna işaret etti. Yönlendirilen sayfaya bakıldığında % 90'ı reklamlarsa, bunun anlamı sahte haber olabilir diye düşünülüyor.

facebook fake profil


Almanya'da Seçimler Yaklaşırken Facebook Correctiv'i Devreye Aldı


ABD için seçimler geçti ama başka ülkelerde seçimler yaklaşıyor. Bunların başında da Almanya geliyor. Angela Merkel yeniden seçilmek istiyor. Bu nedenle de, Facebook'un öncelikli önlem alması gereken yer oldu ve yeni bir aracı devreye aldı. 

Correctiv isimli yeni araç üzerinde Alman kullanıcılar yalan-yanlış haber olduğunu düşündüklerini işaretleyecekler. Bu tür haberler 3cü parti doğrulayıcılara gidecek. Bu doğrulayıcılar, Almanya'daki araştırmacı gazetecilerin kar amacı gütmeyen bir platformu. Bu platform haberi güvenilmez bulunursa da, "tartışmalı" şeklinde işaretleyecek.

Facebook'un aynı sistemi ABD'de uygulamaya koymayı düşünüyor.Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Selfie çekerken ölenler

Selfie adam öldürüyorÖlmenin pekçok yolu olabilir  ama kısa süre önceye kadar hiç kimse, selfie çekmenin bunlardan biri olabileceğini hayal bile edemezdi.
Raylarda yürürken, yüksek bir binanın kenarından asılı halde veya bir köprünün üzerinde dengede dururken kendi fotoğrafınızı çekmenin çok ciddi sonuçları olabilir.
Son aylarda bu şekilde, selfie çekerken ölenler haberlere konu oldu.
Mashable internet sitesi geçen aylarda selfie çekerken ölen en az 12 kişi saydı. İngiliz bulvar gazetesi Mirror'a göre bunların sonuncusu bir binanın tepesinde selfie çekerken ölen Rus genç Andrey Retrovski'ydi. Rusya'da bu konudaki kaygılar o kadar büyüdü ki artık yetkililer bu tür selfie çekmenin tehlikelerini vurgulayan bir kampanya başlatmaya karar verdi. Rusya İçişleri Bakanlığı'nın kampanyasında "Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez" deniyor. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı.
İşaretlerd…

Osmanlı’nın kanatlı süvarileri: Deliler

Öylesine cesur hareket ederlerdi ki, insanları gölgelerinin bile öldürücü olduğuna inandırmışlardı.Deliler  1. BolumOsmanlı kara ordusunda görevli bir askeri birliğin ismidir. "Deli" adı verilen süvarilerden oluşan bu birlik, savaşlarda üstün cesaret göstermeleri ve farklı giyinme şekilleri sebebiyle bu isimle anılmıştır.Asıl olarak kendilerine kılavuz, rehber manasına gelen delil ismi verilmesine karşın, cesur ve korkusuzca düşmana atılmaları nedeniyle halk arasında deli olarak anılmışlardır. Deli adını almalarının sebebi gönüllü 20-25 yaş arası gençlerden oluşmalarıydı ve savaşlarda ordunun en ön saflarında çarpışmalarıydı. En tehlikeli görevlere korkusuzca atılmaları yüzünden bu ismi aldılar. Korkutucu bir görünümleri vardı. Silah olarak eğri pala, kalkan, mızrak ve bozdoğan taşıyan deliler, başlarına pars ya da benekli sırtlan derisinden yapılmış tüylü bir miğfer giyerlerdi. Kalkanlarını da yine kuş tüyleriyle süsleyen delilerin giysileri aslan, kaplan ve tilki postundan,…

Ağlamak Nedir İyimi Kötümü

Bu duyguyu  bastırmak kötü bir şey mi?Yakın zamana kadar ağlamanın nedeni konusunda bilim insanları ile yazarlar arasında anlaşmazlık vardı. Kral VI. Henry oyununda Shakespeare, "Ağlamak üzüntünün derinleşmesini önler" diye yazmış, Amerikalı yazar Lemony Snicket ise bu konuda şöyle demişti: "Bilin ki uzun bir ağlamanın ardından durumunuzda hiçbir değişiklik olmasa da kendinizi daha iyi hissedersiniz." Öte yandan Charles Darwin gözyaşını göz etrafındaki kasların işleyiş biçiminin gereksiz bir yan ürünü olarak görüyordu. Ona göre, bu kasların fazla kan akışını önlemek için arada bir kasılması gerekiyor, gözyaşı bunun sonucunda ortaya çıkıyordu. Fakat aynı zamanda Darwin, ağlamanın bebeklerin ebeveynlerin dikkatini çekmesine yaradığını da kabul ediyordu. Şimdi biliyoruz ki, en azından yetişkinlerin ağlaması, bazı duygusal uyarıcılara karşı karmaşık bir fizyolojik tepkidir. Ağlamanın en belirgin özelliği gözyaşı dökülmesidir, ama yüz ifadesi ve nefes alma şekli de değişi…